Dodaj upozorenje o ceni

Šta su aktiva? Vrste, primeri i saveti

Objavio Daniel Voloscsuk u kategoriji Lične finansije na dan 29.08.2024
Cena zlata (XAU-RSD)
271533 RSD/oz
  
- 1261 RSD
Cena srebra (XAG-RSD)
3234 RSD/oz
  
- 12 RSD
aktiva

Portfelji većine investitora sastoje se od finansijskih ili realnih aktiva (razlike će biti objašnjene u nastavku). Ideja svakog aktiva je da donese finansijske koristi u određenom budućem periodu. 

Više o ovoj temi možete pronaći ovde: Koliko štedeti mesečno?

Čak i ako smo već razmatrali teme o finansijskom obrazovanju i investicionom portfelju, postoji nešto što nismo do sada diskutovali. A to je, šta tačno predstavlja jedan aktiv. 

U ovom članku ćemo razmotriti primere aktiva, kako možemo da ih kategorizujemo i predstaviti neke savete koji mogu pomoći pri donošenju odluka o raspodeli vaših sredstava. 

Šta je aktiv? 

Kada govorimo o aktivima, obično mislimo na investiciju koja nam donosi profit. Drugim rečima, odričemo se trenutne koristi i raspoređujemo sredstva na način koji će nam doneti finansijske koristi u budućnosti. 

Da bi neko mogao da investira, prvo mora da raspolaže finansijskim sredstvima za to. To se može postići na dva načina – ili štednjom novca koji zarađuje ili uzimanjem zajma. Kada uzima zajam, osoba mora biti veoma sigurna da će povrat od aktiva tokom perioda zajma pokriti troškove sa kamatama. 

Više o ovoj temi ovde: Šta je kamata?

Sa računovodstvene tačke gledišta, aktiva su ona dobra – oprema, fabrike ili zgrade – za koje više nije potrebno trošiti novac, ili one usluge od kojih ostvarujete prihod. 

Na primer, recimo da imate preduzeće. Isporučujete određenu količinu robe poslovnom partneru i dogovarate se da plaćanje mora biti izvršeno u roku od jednog meseca. Dok ne dobijete uplatu, iznos koji trebate da primite predstavlja aktivu za vaše preduzeće i pasivu za vašeg poslovnog partnera. Kada je transakcija završena, više nemate taj iznos kao aktivu, jer je sada deo novčanih sredstava vašeg preduzeća. 

Kako možemo karakterisati jedan aktiv? 

Kada je reč o karakterizaciji aktiva, možemo koristiti nekoliko kriterijuma za klasifikaciju svakog aktiva. Od ovog trenutka nadalje, napominjemo da ćemo govoriti samo o aktivima u koje prosečna osoba može investirati. Podrazumeva se da vlasnici preduzeća već razumeju šta su aktiva, kako ih evidentirati, kako ih amortizovati itd. 

Dakle, kada želimo da karakterišemo aktiva u koje se može lako investirati, možemo koristiti sledeća tri kriterijuma: 

  •     Period investiranja; 
  •     Fizička priroda aktiva; 
  •     Svrha aktiva.

Kao što smo već spomenuli, možemo koristiti nekoliko načina za klasifikaciju aktiva, koji ne samo da pokrivaju najopštije aktiva, već pružaju odličan početak za one koji žele da započnu sa investiranjem.

Period držanja aktiva 

Vreme je sve u investicijama. Kao nedavno diplomirani student finansija i bankarstva, naučio sam nešto veoma važno od jednog mog predavača. Objasnio mi je da ne treba pokušavati da predvidimo potencijalnu buduću cenu nekog aktiva, već da se fokusiramo na trenutnu. 

Ono što je želeo da kaže jeste da napravimo korak unazad i promenimo način na koji treba da gledamo na trenutak kada investiramo u neki aktiv. Kao primer, naveo je kompaniju Nvidia, čija cena akcija kontinuirano raste od početka 2023. godine. 

Pitao nas je: 

Da li biste danas kupili akcije Nvidije?”

Naravno, ceo razred je rekao “ne”. Zatim je nastavio da širi sledeću ideju: kada mislite da cena nekog aktiva raste, morate uzeti u obzir i da će cena po kojoj ćete prodati biti kupovna cena za nekog drugog. Ta osoba će kupiti ono što vi imate, samo zato što veruje da će prodati po još višoj ceni od vas. 

Obično se, sa vremenske tačke gledišta, aktiva mogu klasifikovati kao kratkoročna (investicija u trajanju od jedne godine), srednjoročna (investicija u trajanju od jedne do tri godine) i dugoročna (investicija u trajanju dužem od tri godine). 

Kratkoročna aktiva su uglavnom akcije, ali možemo uključiti i bankovne depozite, kriptovalute, pa čak i robu. U tom kontekstu, zamislite da kupujete pšenicu na berzi neposredno pre nego što suša teško pogodi glavne zemlje proizvođače pšenice. 

Njena cena može drastično skočiti. Upravo to se dogodilo sa cenom kakaa početkom ove godine, kada je dostigla istorijski vrh od 11.722 dolara za milion tona kakaa, što predstavlja godišnji rast cena od 300%

Srednjoročna i dugoročna aktiva obično su metali – uključujući zlato i srebro, ali i nekretnine. To su aktiva koja su povezana sa dodatnim troškovima koji moraju biti pokriveni, zbog čega je bolje da se drže duže vreme.

Fizička priroda aktiva 

Ovde imamo ili materijalna aktiva, ili nematerijalna aktiva. Osnovna razlika između njih je da li možete da ih držite u rukama ili ne. 

Najpopularnija nematerijalna aktiva su svi finansijski aktivi: akcije i obveznice (i svi instrumenti preko kojih možete investirati u njih), prava na intelektualnu svojinu, kriptovalute i sl. To su aktiva koja ne možete dodirnuti, ali i dalje mogu donositi finansijske prihode. 

S druge strane, imamo materijalna aktiva poput roba, nekretnina, pa čak i gotovine. Sve ovo možete držati u rukama. Naravno, postoje instrumenti koji vam omogućavaju da investirate u ova aktiva bez potrebe da ih fizički skladištite. Ovde mislim na berzanski trgovane fondove (ETF), koji su fondovi trgovani na berzi, a koji investiraju u ove aktiva u vaše ime. Međutim, glavni rizik ovih instrumenata leži u kontraparti kod koje se vaši aktiva upravljaju i drže od strane nekog drugog.

Svrha aktiva 

Pre nego što donesete odluku o investiranju u neki aktiv, saznajte što je moguće više o njemu. Ovo nije samo da biste izbegli gubitak novca, već i da biste se uverili da će aktiv ispuniti vaše potrebe. 

U zavisnosti od toga šta želite, imate širok spektar aktiva u koje možete investirati. Možda želite da povećate svoje bogatstvo. U tom slučaju, trebalo bi da se usmerite ka akcijama koje ne isplaćuju dividende, ili kriptovalutama, ili čak određenim robama poput srebra. 

Ili možda želite stalne prihode. Za to biste trebali izabrati stabilne kompanije koje isplaćuju godišnje dividende najmanje poslednjih deset godina. Takođe možete odlučiti da se usmerite na obveznice koje periodično isplaćuju kupone. U slučaju da je iznos koji ste odlučili da investirate veliki, mogli biste se okrenuti nekretninama kako biste ostvarili mesečni prihod od kirije. 

Bez obzira na obim raspodele aktiva, pre nego što počnete da investirate, morate vrlo jasno odrediti svoju strategiju kako biste doneli najbolju moguću odluku. 

Koji su glavni klasovi aktiva? 

Kada želite da investirate u određene aktiva, postoje tri glavna klasova aktiva među kojima možete birati: 

  •     Akcije; 
  •     Obveznice/aktiva sa fiksnim prihodima; 
  •     Alternativne investicije. 

Ukratko ćemo predstaviti svaki klas aktiva, kao i pomoći vam da napravite razliku između toga šta predstavlja neki klas aktiva i šta je instrument kroz koji možete investirati u te aktiva. 

Akcije/roba 

Najrasprostranjeniji i najlakši aktiv u koji možete investirati je akcija. Akcije su deo određene kompanije koju možete kupiti na berzi i na taj način postati delimični vlasnik te kompanije. Drugim rečima, posedujete udeo u kompaniji i postajete akcionar. 

Globalno gledano, ukupna vrednost berzanskog tržišta iznosila je 107 biliona dolara na kraju trećeg kvartala 2023. godine, prema podacima Svetske federacije berzi. Ova cifra je četiri puta veća od bruto domaćeg proizvoda Sjedinjenih Država za 2023. godinu. 

Investiranje u ovaj klas aktiva može se obaviti preko bilo kojeg ovlašćenog brokera. Možete ili direktno kupovati akcije, ili investirati u određene fondove poput ETF-ova, uzajamnih ili hedž fondova. Ovo su instrumenti koji vam olakšavaju da postanete akcionar. 

Obveznice/aktiva sa fiksnim prihodom 

Obveznice se takođe nazivaju aktiva sa fiksnim prihodom, jer upravo to pružaju – fiksan periodičan prihod, nazvan “kupon”. Ali ovo nisu jedini aktiva sa fiksnim prihodom. Možete izabrati i bankovne depozite, koji plaćaju dogovoreni kamatni procenat. 

Glavni rizik kod ovih instrumenata je povezan sa visinom kamatnih stopa, koje se centralno manipulišu od strane centralnih banaka. Promene kamatnih stopa mogu značajno uticati na vrednost vaših aktiva. 

Više o ovoj temi možete pronaći ovde: Sve o inflaciji – šta je izaziva i kada će joj doći kraj 

Dakle, ako kamatne stope porastu, vrednost vašeg aktiva sa fiksnim prihodom opada. Ako kamatne stope padnu, dešava se suprotno. Pored toga, ovi instrumenti retko uspevaju da pokriju inflaciju svojim kamatnim isplatama. 

Alternativni aktiva 

Od svih ovih triju klasova aktiva, alternativni aktiva su najmanje rasprostranjeni. Oni uključuju nekretnine, robu, umetnost, kolekcionarske predmete i kriptovalute. 

Nekretnine su aktiva sa kojima je najteže upravljati. 

Ako kupite akciju i njena cena padne za 10%, možete je odmah prodati ili kupiti još. Kada kupite komad zemlje za koji vidite da ima velike mogućnosti, možete izgraditi na njemu desetospratnu stambenu zgradu. Ali šta ako na kraju projekta ne možete prodati stanove jer je vaša prognoza bila pogrešna? Možete izgubiti ogromne sume novca.

Roba obuhvata sve vrste osnovnih dobara – od energetskih resursa poput nafte i prirodnog gasa do metala i hrane. Obično se roba zanemaruje, a zainteresovani investitori raspoređuju sredstva direktno u kompanije koje se bave nekom robom. Ovo samo povećava snagu berzanskog tržišta na štetu drugih aktiva. 

Što se tiče umetnosti i kolekcionarskih predmeta, sa ovim aktiva je veoma teško upravljati, jer zahtevaju dobro poznavanje slika, muzike, satova itd. Veliki problem kod njih je njihova likvidnost, jer morate pronaći nekoga ko je zainteresovan za baš to delo koje posedujete, i ko je spreman da plati više nego što ste vi platili. 

Kriptovalute su najzanimljivija i najatraktivnija tema poslednje decenije, jer je od jula 2014. godine do sada vrednost bitkoina porasla za 9.900%. 

Više o ovoj temi možete pronaći ovde: Bitkoin protiv zlata

Naravno, ovaj put nije bio bez prepreka, jer su kriptovalute najvolatilniji postojeći aktiva. 

Saveti za aktiva 

Lično sam video veliko razdvajanje među investitorima u vezi sa tim u šta početnici treba da investiraju. Postoje oni koji preporučuju ETF-ove, “plave čip akcije” (akcije korporacija poput Meta, Disney, Apple itd.), obveznice i sl. Svi ovi predlozi su odlični, ali postoji nešto što ja vidim drugačije. 

Ako ne znate u šta da investirate, bolje je da još ne investirate. Svet investicija je veoma obiman i da biste delimično razumeli kako svi ovi instrumenti funkcionišu, potrebna je barem master diploma iz finansija. 

Dakle, pre nego što počnete da investirate u neki aktiv, naučite više o njemu. Kao što sam već spomenuo, možete investirati u aktiv koji ne odgovara vašim ciljevima, i na kraju ćete biti nezadovoljni rezultatima. Ako smatrate da ima previše stvari koje treba naučiti i osećate da biste mogli nešto propustiti, obratite se profesionalcima. Unajmite sertifikovanog finansijskog savetnika koji će vam pomoći. 

Takođe, izbegavajte pretrpane sale. U slučaju da želite povrat iznad tržišnog, trebalo bi da se usmerite ka oblastima koje se ne diskutiraju u medijima. To je zato što u trenutku kada kupite akciju koja je medijski pokrivena, njena cena je već previše visoka, a vi uvek treba da gledate trenutnu cenu nekog aktiva, a ne da pokušavate da predvidite buduću. 

Kada je reč o investicionom zlatu i investicionom srebru, mi u Tavex-u smo više nego spremni da vam pomognemo da započnete svoje putovanje u svetu plemenitih metala. Možete zakazati razgovor sa nama u bilo koje vreme za ličnu konsultaciju, kako biste ne samo razumeli zlato, već i doneli najbolju odluku za sebe. 

Zakažite besplatnu konsultaciju 

Na kraju, možda i najvažniji savet, nikada ne raspoređujte više od 30% svog portfelja na određeni aktiv.Uvek diverzifikujte, jer sa povratom dolazi i rizik. 

Zaključak 

Aktiva su dobra ili usluge koje nam donose novac u budućnosti. Ovo je najjednostavnija definicija aktiva. Aktiv može biti investicija, posao, prava na intelektualnu svojinu, pa čak i patenti na različite pronalaske. U ovom članku sam govorio samo o aktiva u koje možete relativno lako investirati. 

Ipak, da ponovim, najvažniji korak pre investiranja je da naučite što više možete od profesionalnih investitora. Pokušajte da ne dozvolite da vas vode mainstream mediji, već ih koristite da biste razumeli šta se dešava u finansijskom svetu. 

Kada počnete da investirate, budite uporni i trudite se da ne dozvolite osećanjima da vode vaše investicione odluke. Uvek pažljivo merite svoje odluke, i kada ste u nedoumici, zakažite sastanak sa profesionalnim savetnikom. Uvek je bolje potrošiti 50 do 100 evra na konsultaciju nego izgubiti hiljade zbog lošeg ulaganja.

Cena zlata (XAU-RSD)
271533 RSD/oz
  
- 1261 RSD
Cena srebra (XAG-RSD)
3234 RSD/oz
  
- 12 RSD

Možda biste voleli da pročitate i