Žigovi kvaliteta i oznaka za zlato koriste se vekovima kako bi se nedvosmisleno identifikovala vrsta zlata korišćena u datom predmetu, kao i ko je testirao ili potvrdio kvalitet korišćenog zlata.
Zašto su se ove oznake zadržale i u modernom vremenu sa svom dostupnom dokumentacijom i mogućnošću digitalnog zapisivanja podataka u milionima evidencija na kompjuterima?
Razlog je jednostavan – identifikacija. Koliko lako prosečna osoba može razlikovati dukat od 917 čistoće i dukat od čistog zlata? Ili neki zlatni nakit od drugog?
Neki misle da boja zlata pravi razliku i da može da se koristiti kao kriterijum, ali u stvarnosti, većina ljudi, samo posmatrajući zlato golim okom, ne može da razlikuje prsten od 14 karata od prstena od 18 karata koji ima isti oblik. Taj razlog je i sam po sebi više nego dovoljan da se održi sistem žigova i oznaka koji postoji toliko godina.
Zlatni nakit – oznake i žigovi
Počećemo sa nakitom. Razumevanje i poznavanje vrednosti i sastava sopstvenog nakita ključno je za mogućnost korišćenja ovog sredstva kada dođe vreme da se ti komadi unovče, promene ili kupe novi.
Zlato u finom nakitu može se identifikovati na više načina, a najlakše metode su one koje već pružaju proizvođači. Ugledni proizvođači zlatnog nakita redovno koriste različite alate za identifikaciju svojih proizvoda i zanatskog rada, poznate kao žigovi i oznake.
Ovi identifikacioni simboli su lako prepoznatljivi u industriji i funkcionišu kao potvrda sadržaja zlata u određenom komadu nakita. Ovo je izuzetno korisno, žigovi i oznake znatno olakšavaju procenu zlatnog nakita.
Danas je teško naći zlatni nakit koji se prodaje na većim tržištima bez nekakvog žiga, gravure ili oznake koja ukazuje na kvalitet i izradu. Iako ove oznake mogu biti veoma teško uočljive ili razumljive prosečnoj osobi, stručnjaci tačno znaju šta treba da traže. Ipak, postoji mnogo varijacija u korišćenim žigovima, što i dalje stvara zabunu prilikom identifikacije komada, čak i za kupce nakita. Srećom, velika većina predmeta prati standarde koje većina proizvođača poštuje.
Prva važna oznaka na koju treba obratiti pažnju je oznaka čistoće. Iako može imati različite oblike, oznaka ukazuje na vrstu zlata korišćenu u nakitu, od 10-karatnog do 24-karatnog zlata.
Oznaka može biti trocifreni broj, poput 585, ili očigledna oznaka poput 14k za 14 karata. Oznaka sa tri broja se odnosi na standardizovanu tabelu gde brojevi označavaju procenat zlata u leguri.
Na primer, 999 označava najčistije zlato, suštinski 24-karatno zlato sa 99,99% čistoće. S druge strane, 750 ukazuje na nivo čistoće od 75%, što je poznato kao 18-karatno zlato.
Sistem karata za zlato
Težina zlata meri se u troj uncama (1 troj unca = 31,1034768 grama), dok se njegova čistoća meri u „karatima“.
Karatnost je mera čistoće zlata koje je legirano s drugim metalima. Zlato od 24 karata je čisto zlato bez drugih metala. Zlato se obično meša sa srebrom i bakrom.
Karatnost |
Zlato (Au) |
9k |
37.5% |
10k |
41.70% |
14k |
58.30% |
18k |
75% |
22k |
91.70% |
24k |
99.99% |
Minimalna karatnost potrebna da bi se neki predmet nazvao zlatom varira od zemlje do zemlje. U Sjedinjenim Američkim Državama, 10 karata je zakonom prihvaćen minimum za standard karatnosti zlata, dok je 14 karata najpopularniji. U Francuskoj, Velikoj Britaniji, Austriji, Portugalu i Irskoj, 9 karata je najniža karatnost koja se može nazvati zlatom. U Danskoj i Grčkoj, zakonom je određeno da je 8 karata minimalni standard.
Žigovi i oznake karatnog sistema omogućavaju stručnjacima da brzo razaznaju o kojoj čistoći zlata se radi. Između ostalog i Direkcija za mere i dragocene metale Ministarstva privrede Srbije zahteva da :
Svaki proizvođač nakita, ukrasa i drugih predmeta od zlata, srebra i platine u Srbiji, dužan je da svoj proizvod mase od 1g i veće označi znakom proizvođača i oznakom finoće.
Sertifikat autentičnosti, oznake i žigovi investicionog zlata
Kada je u pitanju investiciono zlato, proces je kompleksniji sa proizvođačke strane ali i sigurniji za vlasnike proizvoda. Investiciono zlato dolazi u dve forme – poluge i kovanice.
Više o ovoj temi: Šta je investiciono zlato?
Svi svetski poznati i najveći proizvođači zlata su akreditovani od strane LBMA – London Bullion Market Association. Oni su glavno i referentno telo u svetu plemenitih metala.
LBMA postavlja striktne i specifične parametre koji moraju da se poštuju u procesu proizvodnje zlata, od “assay” testova i analiza čistoće zlata, preko pakovanja, oznaka i svega što možete da zamislite.
Kovanice
Kovanice tipično proizvode državne kovnice različitih zemalja poput Austrijske kovnice, Britanske Kraljevske kovnice, Američke kovnice itd.
S obzirom da dobar deo ovih kovanica, poput Bečke filharmonije, su zvaničan novac koji nosi nominalnu vrednost, i masovno se proizvode, one nemaju sertifikate autentičnosti, pri proizvodnji i prodaji. Što nije problem, s obzirom da njihovi usko specifični, detaljni i striktni parametri proizvodnje omogućavaju ekspertima ta utvrde njihovu valjanost.
Kovanice obiluju malim detaljima, umetničkim predstavama, reljefnom površinom i mnogim drugim detaljima koji stručnjacima omogućavaju da potvrde valjanost. Pored toga, profesionalni trgovci zlata često poseduju i XRF mašinu koje može na licu mesta da utvrdi finoću zlata.
Neke kovanice nose specijalni žig, ali to je uglavnom u slučajevima ograničenih emisija specijalnih ili jubilarnih kovanica koje nose i numizmatičnu vrednost pored same investicione. Dobar primer ovoga su jubilarni suvereni od Britanske kraljevske kovnice.
Zlatne poluge – sertifikati i oznake
Kada su u pitanju zlatne poluge, sertifikate autentičnosti izdaju sami proizvođači, tako da trgovci koji izdaju nekakve “dodatne sertifikate” ne nose nikakvu vrednost.
Zlatne poluge LBMA akreditovanih svetskih rafinerija sadrže na sebi i u svom pakovanju sve potrebne sertifikate i oznake.
Na pakovanju se navode sva svojstva poluge: proizvođač, serijski broj, težina, čistoća i potpis nezavisnog procenitelja kvaliteta. Na većini švajcarskih poluga on se nalazi neposredno uz natpis essayeur fondeur, certified assayer ili melter assayer.
Sam proizvođač isporučuje poluge u hermetički zatvorenom pakovanju. Ne treba ih vaditi kako ne bi došlo do njegovog oštećenja i kako bi se očuvala investiciona vrednost.
Zaključak
Kada su u pitanju oznake, žigovi i sertifikati za različite proizvode od zlata, od nakita preko poluga, možda se čini kao mnogo informacija za upiti. Ali proces je jako prost, proveriti oznake, žigove, i sertifikate gde su primenjivi.
Ako niste sigurni za bilo koju stvar, najlakše i preporučljivo je da kontaktirate pouzdanu firmu koja raspolaže sa ekspertima koji mogu da vas konsultuju o svim ovim pitanjima.