Tavex koristi kolačiće kako bi osigurao funkcionalnost veb stranice i poboljšao vaše korisničko iskustvo. Prikupljanje podataka iz kolačića nam pomaže da vam pružimo najbolje iskustvo, da čuvamo vaš račun bezbednim i omogućava nam da personalizujemo sadržaj oglasa. Možete saznati više na linku kolačići.
Izaberite koje kolačiće možemo da koristimo
Kolačići su male tekstualne i cifrene datoteke koje se preuzimaju i čuvaju u vašem pregledaču dok posećujete veb stranicu. Mogu da se koriste za praćenje stranica koje posećujete na veb stranici, za čuvanje informacija koje unesete ili za pamćenje vaših preferencija kao što su postavke jezika sve dok posećujete veb stranicu.
Ovde možete da pronađete sve kolačiće koji mogu biti sačuvani u vašem pregledaču dok pretražujete sajt, za šta se koriste i koliko dugo se svaki od njih čuva.
Možda jedna od najvećih dilema kada neko kupuje fizičke investicione proizvode od zlata ili srebra jeste mogućnost njihove oksidacije. Na kraju krajeva, ko bi želeo da investicija izgubi svoj status zbog oksidacije?
Iako je ovaj fenomen prirodan i ne utiče (u većini slučajeva) na kvalitet investicionih proizvoda, u ovom članku ću objasniti zašto dolazi do oksidacije proizvoda od zlata i srebra. Takođe, prikazaću slike koje će vam pomoći u razlikovanju proizvoda koji, iako oksidirani, mogu i dalje biti smatrani investicionim proizvodima, u odnosu na one novčiće i poluge koje su dostigle previše uznapredovan nivo oštećenja.
Zaključiću članak sa uobičajenim metodama čišćenja ovih proizvoda, kako bi im se vratila poznata blistavost.
Zašto dolazi do oksidacije proizvoda od zlata?
Suprotno opštem mišljenju, svaki proizvod od zlata može oksidirati. Bez obzira na čistoću proizvoda. Razlog leži u tome što, tehnološki gledano, ne možemo dobiti 100% čisto zlato. Najviši stepen čistoće zlata, dobijen tehnološki, je 99,999% čistog zlata u slučaju kanadskih zlatnih novčića “Javorov list”, serija „Call of the Wild“.
S obzirom na to da je većina investicionih proizvoda od zlata izrađena od legura koje sadrže između 90% i 99,99% čistog zlata, na njihovoj površini mogu se pojaviti crvene mrlje. Crvene mrlje su najčešće znakovi oksidacije bakra iz legure, koja se koristi u većini investicionih proizvoda od zlata.
Na primer, u slučaju istorijskih zlatnih suveren novčića, oni se prave od 91,6% zlata i 8,4% bakra. Bakar je metal koji je podložan koroziji, uzrokovanoj jednostavnim prisustvom kiseonika u vazduhu, ali i zbog soli (prisutne u znoju) ili sumpora.
Zašto dolazi do oksidacije proizvoda od srebra?
U slučaju zlatnih proizvoda, mrlje nastaju zbog drugih metala poput bakra, dok proizvodi od srebra oksidiraju upravo zbog reakcije između srebra i okoline. Najčešća manifestacija oksidacije srebra pojavljuje se u obliku belih mrlja na površini novčića i poluga. Ova oksidacija je najčešće posledica kontakta srebra sa različitim sumpornim jedinjenjima iz vazduha, koja na površini novčića formiraju srebrov sulfat.
Ova reakcija je ta koja dovodi do promene boje proizvoda – posebno onih poliranih – dajući im bele nijanse. U ozbiljnijim slučajevima, oksidacija može uzrokovati čak i žućkaste nijanse na površini proizvoda. Najnaprednija faza oksidacije je kada površina novčića počinje da crni.
Glavni uzroci oksidacije proizvoda od zlata i srebra
Iako sam ukratko spomenuo razloge koji dovode do promene boje (oksidacije) fizičkih investicionih proizvoda od zlata i srebra, u ovom delu ću se fokusirati na uzroke izazvane od strane investitora.
Najčešći slučajevi oksidacije proizvoda rezultat su lošeg rukovanja i skladištenja. Proces oksidacije najčešće je uzrokovan izlaganjem proizvoda različitim jedinjenjima iz vazduha – poput sulfata – ali i zbog soli i ulja prisutnih na rukama. Čuvanje proizvoda u vlažnim uslovima ubrzava proces oksidacije, zbog čega se preporučuje da ih čuvate na mestima sa konstantnom temperaturom i niskom vlažnošću.
Da li oksidacija utiče na vrednost proizvoda?
U velikoj većini slučajeva, ne. I dalje ćete imati istu količinu plemenitog metala u tom proizvodu. Ipak, ono što može biti pogođeno jeste status tih proizvoda kao investicionih. Da bi novčić ili poluga bio investicioni proizvod, mora biti što privlačniji vizuelno. Naravno, iskusni investitori neće imati problema sa kupovinom proizvoda sa malim tragovima oksidacije.
Međutim, u slučaju da je oksidacija previše izražena – kao što možete videti na slikama ispod – oni će biti kupljeni samo kao plemeniti metal, što znači nižu cenu po proizvodu. Razlog leži u tome što se neće moći preprodavati, već će ih rafinerijetopiti kako bi se dobili novi investicioni proizvodi.
Kako se mogu očistiti oksidirani proizvodi?
Na internetu možete pronaći razne članke ili video zapise koji Vas usmeravaju kako da „očistite“ oksidirane investicione proizvode sa raznim supstancama ili alatima dostupnim kod kuće. Lično, savetujem Vas da ih izbegavate. Najčešće, ceo proces će biti beskoristan ili ćete oštetiti proizvode. Važno je koristiti odgovarajuće supstance za odgovarajuće postupke.
Korišćenje određenih supstanci može dovesti do još izraženije oksidacije proizvoda. Kada je reč o upotrebi određenih alata, preporučujem da i njih izbegavate. Svaka greška može dovesti do oštećenja proizvoda, čime oni gube status investicionih proizvoda.
Preporučuje se da se obratite stručnjacima za to.
Zaključak
I proizvodi od zlata i od srebra mogu pokazivati znakove oksidacije. U slučaju zlatnih proizvoda, oksidacija se manifestuje u obliku crvenkastih mrlja na površini. Novčići i poluge od srebra menjaju boju i dobijaju bele-žućkaste (ili crne u naprednim fazama oksidacije) nijanse na površini.
Glavni uzroci oksidacije ovih proizvoda leže u procesu rukovanja i skladištenja. Najčešće, oksidacija je uzrokovana neadekvatnim logističkim postupcima, koji omogućavaju kontakt površine proizvoda sa različitim korozivnim jedinjenjima.
Zbog toga Vam preporučujemo da čuvate proizvode od zlata i srebra na mestima koja nisu samo sigurna u pogledu njihove bezbednosti, već i sa niskom vlažnošću i konstantnom temperaturom. Preporučuje se rukovanje njima isključivo sa rukavicama, kako se ne bi preneli so i ulje sa kože.