Pre nego što nas posetite - zakažite termin 062 888 6666
Dodaj upozorenje o ceni

Alternativne investicije i alternativni investicioni fondovi

Objavio Drago Matovic u kategoriji Analize, Lične finansije na dan 25.12.2024
Cena zlata (XAU-RSD)
295989 RSD/oz
  
+ 2024 RSD
Cena srebra (XAG-RSD)
3350 RSD/oz
  
+ 18 RSD
Alternativne investicije

Neki od najpopularnijih načini investiranja u svetu su akcije i obveznice na berzi. Ali u proteklih par godina dosta popularnije postaju tzv. “alternativne investicije” kroz alternativne investicione fondove. 

Šta su ovi fondovi i u šta se investira? To ćemo obraditi u ovom članku

Šta su alternativne investicije?

Alternativna investicija je finansijsko sredstvo ili aktiva koja nije akcija, obveznica ili gotovina. 

Ove vrste investicija su obično nelikvidne ili slabo likvidne —što znači da se ne mogu lako prodati ili pretvoriti u gotovinu. Često nisu ili su slabije regulisane od strane Komisije za hartije od vrednosti SAD-a (SEC) ili drugih svetskih regulatornih tela. Alternativne investicije se ponekad nazivaju i alternativnim sredstvima ili aktivama.

Alternativne investicije su ranije bile uglavnom za investitore s visokim neto bogatstvom i za institucionalne investitore, ali postaju sve više pristupačne i prisutne na tržištu. 

Maloprodajni, odnosno individualni investitori, sve češće dobijaju priliku da uključe ove vrste imovine u svoje portfolije kako bi probali da umanje ukupni rizik i maksimiziuju vrednost na duži rok.

Primeri alternativnih investicija

Alternativni investicioni fondovi raspolažu sa širokim spektarom sredstava, a neka od njih su:

  • Privatni kapital– ovo predstavlja vlasnički kapital koji nije plasiran na javnoj berzi. Kompanije za privatni kapital prikupljaju sredstva od institucionalnih i neinstitucionalnih investitora i koriste taj novac za kupovinu preduzeća s ciljem kasnije prodaje radi ostvarivanja profita. 
  • Privatni dug – često alternativni investicioni fondovi nude zaduživanje drugim firmama koje možda nisu u poziciji da ga dobiju od banke ili kroz emisiju obveznica. Često ovi privatni fondovi nude bolje uslove za ove firme nego što bi dobili od tradicionalnih izvora duga. 
  • Nekretnine – investiranje u nekretnine ili u hartije od vrednosti zasnovane na nekretninama. Alternativni fondovi kupuju veliku količinu nekretnina, ciljaju ne samo na rast cene nekretnina već i na priliv novca od upravljanja samim nekretninma. 
  • Poljoprivredno zemljište – kombinacija nekretnine i ulaganja u robu, poljoprivredno zemljište postaje sve veća meta velikih investitora. Pored skoka cene zemlje, ostvaruju se primanja kroz prodaju robe. 
  • Roba/sirovine (commodities) – investiranje u robu i sirovine sa visokom vrednošću, poput zlata, srebra, nafte ili čak i poljoprivrednih proizvoda. 
  • Umetnička dela i luksuzna roba – umetnička dela visoke vrednosti su još jedan primer alternativnih investicija. Pored toga, satovi iz specijalnih kolekcija ili retki modeli kola, trofeji sa svetskih i istorijski bitnih turnina. Sve ovo može biti potencijalna alternativna investicija. 
  • Kriptovalute – ovo je verovatno najpoznatija alternativna investiicja nakon nekretnina. U smislu forme, one su najsličnije tradicionalnim investicijama zbog toga što su na otvorenom tržištu. Ali veliki rizik i manjak regulacija kriptovaluta ih stavlja u koš alternativnih investicija.

Postoji još drugih alternativnih investicija, ali ovaj spisak je primer nekih od najpopularnijih. Naravno, ne investiraju svi Alternativni investicioni fondovi u sve od nabrojanih opcija. Često biraju par ili se čak specijalizuju za samo jednu vrstu imovine.

Razlika između tradicionalne investicije i alternativne investicije

Ovde ćemo se pomoći poređenjem sa Harvarda:

  • Tradicionalne investicije su investicije koje se mogu kupovati, prodavati i trgovati na javnom tržištu. Akcije, obveznice i gotovina, ili njihovi ekvivalenti, smatraju se tradicionalnim investicijama. Budući da se tradicionalne investicije javno trguju, mogu se relativno lako pretvoriti u gotovinu i smatraju se visoko likvidnim. 
  • Alternativne investicije, s druge strane, nisu javno dostupne za trgovanje. To ih čini manje likvidnim od tradicionalnih investicija i teže ih je brzo pretvoriti u gotovinu. Mogu biti izuzetno složene i obično nisu strogo regulisane. Zbog toga što nisu strogo regulisane, često postoji manja transparentnost u vezi s ovim vrstama investicija, što čini izuzetno važnim da investitori sprovedu detaljnu analizu prilikom procene investicije.

Alternativne investicije se smatraju rizičnijim od tradicionalnih investicija, ali nose veću potencijalnu zaradu. Zbog njihove nelikvidnosti, alternativne investicije obično imaju duže vremenske okvire ulaganja u poređenju s tradicionalnim investicijama.

Alternativne investicije su svakako kompleksnije od tradicionalnih, i sa sobom nose gore napomenute rizike i ograničenosti. Iz tog razloga je jako bitno da se pojedinci informišu i sprovedu detaljnu analizu pre investiranja. Noviji investitori pogotovo trebaju da obrate pažnju na to da li je ovo prava investicija za njih.

Alternativni investicioni fondovi

Sad kad smo definisali šta je alternativna investicija, možemo da objasnimo i šta su alternativni investicioni fondovi (AIF). 

Definicija je jako prosta i slična definiciji za standardne investicione fondove:

Alternativni investicioni fond (AIF) je vrsta kolektivnog ulaganja u kojem se sredstva prikupljaju od više investitora s ciljem njihovog ulaganja u skladu s definisanom investicionom politikom.

Tržište alternativnih investicionih fondova naglo raste iz godine u godinu. Prema EY-u (Ernst & Young) ukupna vrednost AIF tržišta će skočiti na preko 23 triliona dolara do 2026. Što je neverovatan rast kad uporedimo sa 2019. kad je vrednost bila samo 10 triliona.

Neki od najvećih alternativnih investicionih fondova u svetu su:

  • Blackstone – Imovina pod upravljanjem: 1.1 trilion dolara
  • Brookfield – Imovina pod upravljanjem: 1 trilion dolara
  • Hamilton lane – Imovina pod upravljanjem: 947 milijardi dolara
  • Apollo Global Management – Imovina po upravljanjem: 733 milijarde
  • KKR – imovina pod upravljanjem: 633 milijarde

Većina ovih fondova se nalazi u Americi, ali tržište AIF-ova raste svugde po svetu.

Zaključak

Alternativne investicije postaju sve popularnije, i za mnoge ljude se čine pristupačnijim nego tradicionalne investicije. Ova sfera se i dalje razvija i tek treba da dođe do svog vrhunca. 

Alternativne investicije su kompleksnije od tradicionalnih, često nelikvidne i manje transparentne, ovo su mane pogotovo za nove investitore koji tek ulaze u svet finansija. 

Tako da, bitno je dobro se informisati i odabrati investiciju koja najviše odgovara vama, vašim finansijskim ciljevima i budžetu.

Cena zlata (XAU-RSD)
295989 RSD/oz
  
+ 2024 RSD
Cena srebra (XAG-RSD)
3350 RSD/oz
  
+ 18 RSD

Možda biste voleli da pročitate i