Dodaj upozorenje o ceni

Srbija ima najveće rezerve zlata na Zapadnom Balkanu

Objavio Drago Matovic u kategoriji Vesti na dan 31.10.2024
Cena zlata (XAU-RSD)
295295 RSD/oz
  
+ 4917 RSD
Cena srebra (XAG-RSD)
3470 RSD/oz
  
+ 41 RSD
Srbija zlatne rezerve

Narodna banka Srbije je u julu ove godine obavila kupovinu zlata tešku 5 tona. Već duže od decenije NBS sprovodi isplativu politiku investiranja u zlato, i zbog ove skorašnje kupovine, Srbija se pojavila i na izveštaju i spisku zemalja Svetskog saveta za zlato – najbitnijeg međunarodnog tela po pitanju zlata. 

Srbija ima ubedljivo najveće rezerve zlata na Zapadnom Balkanu 

Prema najnovijim informacijama iz Jula 2024 godine, Narodna Banka Srbije je kupila još dodatnih 5 tona zlata u vrednosti od 350 miliona evra, što naše zlatne rezerve stavlja na oko 46,5 tona zlata u vrednosti od skoro 4 milijarde dolara.  

Ovo je neverovatan skok, pogotovo kada pogledamo da je Srbija početkom 2012 imala oko 15 tona zlata, što znači da smo u proteklih desetak godina utrostručili naše rezerve zlata. Takođe ako pogledamo skok cene zlata u proteklih 10 godina, možemo da uočimo da se ova investicija itekako isplatila za Narodnu banku Srbije. 

Srbija ima ubedljivo najveće rezerve zlata na Zapadnom Balkanu, čak ima više nego sve ostale zemlje zajedno. Makedonija je druga na Zapadnom Balkanu sa 7 tona zlata, zatim Albanija sa 3,5t, Slovenija sa 3,1t, Crna Gora sa 1,9t, Bosna i Hercegovina sa 1,5t. 

Kada pogledamo druge komšije, Rumunija (103t), Bugarska(40t) i Mađarska(94t), možemo da vidimo da se Srbija odlično nosi kada upamtimo razlike u veličini zemalja. Srbije štaviše se dosta bolje kotira i od mnogih drugih evropskih država poput Češke (41t), Slovačke(31t) i čak je na nivou poput Finske (49t). 

Zlato kao investicija za centralne banke 

Centralne banke širom sveta kupuje ogromne količine zlata u proteklih par godina, ova kupovna groznica beleži blizu 1000 tona godišnje. Ovo je zato što centralne banke širom sveta zlato tretiraju kao investiciju sigurnog utočišta. Zlato služi kao dugoročni štit od inflacije i kao štit od kriza. U trenutnoj svetskoj atmosferi slabih ekonomskih rezultata, geopolitičkih tenzija i vojnih sukoba sve više centralnih banaka a i privatnih investitora se okreće zlatu kao sigurnom utočištu. 

Istraživanje prošle godine od strane Američkog fonda Invesco je pokazalo da 96% centralnih banaka tretira zlato kao sigurnu investiciju i dve trećine je izjavilo da planira da kupi još u narednih par godina. 

Više o ovoj temi: Istraživanje ukazuje da centralne banke pune svoje rezerve zlata 

Pored ostalih benefita zlata, ono je stabilna investicija koja centralnim bankama takođe donosi zaradu kada vrednost zlata skoči. Ono je nezaobilazni deo rezerve bilo koje države. 

Zašto su zlatne rezerve bitne? 

Zlatne rezerve su jako bitan faktor za bilo koju zemlju. Zlatne rezerve ulivaju pouzdanje u jednu privredu i u valutu te zemlje. Ako neka valuta nije potkrepljena adekvatnim rezervama to može stvoriti mnogo problema.  

Pored toga, rezerva zlata je tačno to – rezerva. Za slučaj da dođe period teškog ekonomskog opadanja, kada zaduživanje više nije opcija, zemlja mora da izmiri svoja dugovanja i da balansira svoj budžet.  

Jake rezerve zlata su spasilac u takvoj situaciji. Jake rezerve zlata su signal i investitorima i drugim zemljama da je ta država monetarno odgovorna, i da u periodima krize može sama da izmiri svoje dugovanje.  

Citat od guvernera Narodne banke Poljske Adama Glapinskog, koja takođe kupuje velike količine zlata, je sažeto objašnjenje motiva iza kupovine: 


Zašto centralna banka poseduje zlato? Zato što će zlato zadržati svoju vrednost čak i kada neko ‘isključi svetlo’ globalnog finansijskog sistema. Naravno, ne pretpostavljamo da će se to dogoditi. Ali kako kaže izreka – unapred oprezan znači uvek osiguran. A centralna banka je obavezna da bude spremna čak i za najnepovoljnije okolnosti. Zato zlato ima posebno mesto u našem procesu upravljanja devizama.
 

Mišljenje Narodne banke Srbije: 

Zlato kao klasa aktive u deviznim rezervama istorijski ima ulogu sigurne aktive, a ova njegova uloga naročito dolazi do izražaja u periodima krize. Iz ugla centralne banke kao institucionalnog investitora, zlato je i garancija poverenja u centralnu banku, a uobičajeno služi i kao oblik zaštite od inflacije na duži rok  

Zaključak 

Zlato iz meseca u mesec obara istorijske rekorde što se tiče cene, institucionalni i privatni investitori stavljaju svoje poverenje u žuti metal. A kao što možemo videti, s obzirom da se globalnoj atmosferi ekonomskih neizvesnosti i geopolitičkih tenzija ne nazire kraj, zlato nastavlja da sija.  

Cena zlata (XAU-RSD)
295295 RSD/oz
  
+ 4917 RSD
Cena srebra (XAG-RSD)
3470 RSD/oz
  
+ 41 RSD

Možda biste voleli da pročitate i