Tavex koristi kolačiće kako bi osigurao funkcionalnost veb stranice i poboljšao vaše korisničko iskustvo. Prikupljanje podataka iz kolačića nam pomaže da vam pružimo najbolje iskustvo, da čuvamo vaš račun bezbednim i omogućava nam da personalizujemo sadržaj oglasa. Možete saznati više na linku kolačići.
Izaberite koje kolačiće možemo da koristimo
Kolačići su male tekstualne i cifrene datoteke koje se preuzimaju i čuvaju u vašem pregledaču dok posećujete veb stranicu. Mogu da se koriste za praćenje stranica koje posećujete na veb stranici, za čuvanje informacija koje unesete ili za pamćenje vaših preferencija kao što su postavke jezika sve dok posećujete veb stranicu.
Ovde možete da pronađete sve kolačiće koji mogu biti sačuvani u vašem pregledaču dok pretražujete sajt, za šta se koriste i koliko dugo se svaki od njih čuva.
Dubai je jedna od najpopularnijih turističkih destinacija na svetu, ovaj grad godišnje poseti više od 17 miliona turista iz različitih država sveta. Mnogi ljudi ne znaju koja valuta se koristi u Ujedinjenim Arapskim Emiratima i mnogi se pitaju da li mogu da koriste dolar ili evro. Sada ćemo odgovoriti na sva ta pitanja.
Dirham je zvanična valuta UAE
Zvanična valuta u Ujedinjenim Arapskim Emiratima je dirham (AED), samim tim to je i zvanična valuta Dubaija. Sami emirati su sastavljeni od 7 različitih arapskih emirata koji zajedno formiraju jednu unikatnu federalnu monarhiju. Najpoznatiji emirati su naravno Abu Dabi i Dubai, čiji glavni gradovi nose isto ime kao i sami emirati. Pored njih, u uniji su i Šardža, Fudžejra, Ras el Hajma, Adžran i Um el Kajvejn.
Dirham je uspostavljen 1973 kada su emirati dobili svoju nezavisnost od Britanije i javila se potreba za emisijom lokalne valute. Valuta je vezana za američki dolar sa razmerom od 1 USD = 3,67 AED. Tako da to je kurs koji možete očekivati ako menjate dolare u Dubaiju.
Što se tiče samog novca nominale su sledeće:
Dhs 5
Dhs 10
Dhs 20
Dhs 50
Dhs 100
Dhs 200
Dhs 500
Dhs 1000
Umetnički aspekti na novcu predstavljaju različita kulturna bogatstva svih 7 emirata. Trenutno u emisiji su dve serije valute. Prva je štampana od 2003 a druga koja je štampana od 2021 do 2023. Ova novija emisija je sa sobom donela i redizajn same valute jer se proizvodila od polimera što je dosta otežalo bilo kakvo oštećenje ili cepanje novca. Takođe im daje jako upečatljiv izgled.
Sam naziv dirham potiče od starogrčke reči drahma, koja je bila antička valuta Grčke i ona stiže u arapski svet kroz trgovinu sa Vizantijom. S obzirom da su Emirati bili nekadašnja britanska kolonija u cirkulaciji pre dirhama su bile valute kolonijalne Indije i britanska funta.
Da li mogu da koristim dolar ili evro u Dubaiju?
Iako je dolar opšte rasprostranjen i često korišćen u Dubaiju, treba koristiti lokalni Dirham. Mnogi restorani i prodavnice će primiti dolare ili evre ali to nije opšta praksa. Takođe, kako biste osigurali što bolji kurs, bolje je ne koristiti dolar ili evro za kupovinu, već razmeniti ih u nekoj ovlašćenoj menjačnici.
Kurs i menjanje valute u Dubaiju
Dirham je zvanično vezan za dolar od 1997. godine sa fiksnim kursom od 1 USD = 3,67 AED. Tako da to je kurs koji možete očekivati ako menjate dolare u Dubaiju. Kurs evra prema dirhamu varira i trenutno pluta oko 4,10 dirhama za jedan evro.
Različite menjačnice će imati drugačije kurseve i naravno na turističkim destinacijama možete očekivati malo lošiji kurs. Preporuka je da se prošetate i proverite ponudu dok ne nađete menjačnicu koja nudi aktuelni i povoljni kurs. Kao i na svakoj destinaciji treba obratiti pažnju u menjačnicama.
Druge valute persijskog zaliva
Komšije iz regiona zapravo imaju neverovatno jake valute. Zapravo najjača valuta na svetu je u Kuvajtu (KWD) gde je jedan kuvajtski dinar vredan čak 3,30$.
Bahreinski dinar i omanski rial su 2. i 3. najjača valuta.
Jedan bahreinski dinar (BHD) vredi otprilike 2,65$, dok jedan omanski rial (OMR) vredi 2,60$.
Logičan zaključak bi bio da Ujedinjeni Arapski Emirati, Saudijska Arabija i Katar takođe imaju visoko vrednovane valute, ali zbog mnogo veće ponude ovih valuta, njihova vrednost je mnogo niža.
Jačina ovih valuta proističe iz trgovine nafte.
Ekonomija Dubaija
Ujedinjeni Arapski Emirati, pa samim tim i Dubai su ostvarili strmoglav rast od kako se otkrila nafta u ovoj pustinjskoj zemlji. Kako bi dočarali ovaj neverovatan nivo rasta, dovoljno je reći da je BDP po glavi stanovnika danas 53,700$, što je u rangu sa državama poput Nemačke, Kanade ili Švedske.
Dubai je bio prvi emirat koji je počeo proces diverzifikacije ekonomije kako bi se smanjila zavisnost od nafte. Naftne rezerve u Dubaiju su značajno manje nego u drugim emiratima poput Abu Dabija. Ovo je nateralo rukovodstvo Dubaija da traže razvoj ekonomije kroz druge sektore. Ovo je dovelo do masovnih investicija u luke za trgovinu, u nekretnine, u razvoj turizma i razvoj finansijskog centra/slobonih trgovinskih zona (Dubai International Financial Center).
Dubai je danas poznat po svim svojim neverovatnim megaprojektima poput Burdž Kalife, Burdž el Araba, Palm Džumira ostrva i mnogih drugih.
I iako mnogi pogledaju Dubai i pomisle da je kič ili ekscesivan, ova strategija im je uspela. Kombinacija turizma, slobodne trgovine, niskih poreza i masovnog razvoja nekretnine je uspešno diverzifikovala ekonomiju Dubaija, do te mere da ovaj grad više ne zavisi od nafte za svoj prosperitet. Prihodi od nafte danas čine samo 1% ukupne privrede Dubaija, dok turizam čini 9%, bankarstvo i finansijske usluge 10%, nekretnine i građevina 13%, dok veleprodaja, maloprodaja i trgovina čine čak 26%.
Zbog ovog velikog uspeha u diverzifikaciji ekonomije mnoge druge zalivske monarhije gledaju na Dubai kao model i uzor rasta. Slični projekti se odvijaju u svim drugim zalivskim monarhijama koje pokušavaju da rekreiraju uspeh Dubaija kako bi i same smanjile prekomernu zavisnost od nafte.
Zaključak
Dubai je danas jedan od najpoznatijih turističkih destinacija i jedan od glavnih finansijskih centara sveta, a pogotovo arapskog sveta. Iako se sve svetske valute pojavljuju i koriste u ovom gradu, preporučuje se da se koristi njihova lokalna valuta – Dirham (AED).