Dodaj upozorenje o ceni

Investicioni brokeri – njihova uloga i kako izabrati pravog

Objavio Daniel Voloscsuk u kategoriji Uncategorized @sr na dan 16.07.2025
Cena zlata (XAU-RSD)
337431 RSD/oz
  
+ 1453 RSD
Cena srebra (XAG-RSD)
3808 RSD/oz
  
- 6 RSD
investicioni broker

Jedan od prvih koraka koji treba da preduzmete kada započinjete izgradnju investicionog portfolija jeste izbor odgovarajućeg investicionog brokera.

Nakon što ste planirali svoje troškove i odlučili da sada možete da izdvojite određeni iznos za investiranje, ključno je da pronađete nekoga kome možete poveriti svoja ulaganja.

U ovom članku ćemo objasniti šta je investicioni broker i koja je njegova uloga, koje vrste brokera postoje, kao i koji su kriterijumi koje treba uzeti u obzir prilikom izbora brokera.

Šta je investicioni broker?

Možemo definisati investicionog brokera prema kriterijumima Komisije za hartije od vrednosti Sjedinjenih Američkih Država (SEC):

Broker je firma ili pojedinac koji se bavi kupovinom i prodajom hartija od vrednosti – akcija, obveznica, investicionih fondova, ETF-ova i određenih drugih investicionih proizvoda – u ime svojih klijenata.

U osnovi, investicioni broker je treća strana koja, na osnovu Vašeg naloga, izlazi na tržište i obavlja kupovinu ili prodaju po Vašem zahtevu. Ako želite da kupite akciju kompanije Apple po određenoj ceni, broker će tražiti nekoga ko je spreman da Vam proda tu akciju po toj ceni.

Glavna svrha investicionog brokera je da prikupi informacije o ponudi i potražnji na određenom tržištu – tržištu akcija, obveznica, roba itd. – i da ih poveže. Na taj način se značajno smanjuju troškovi. Zamislite da morate da plaćate samo da biste pronašli prodavca akcije Apple po ceni koju ste spremni da platite – troškovi bi bili ogromni.

Ovako broker za Vas prikuplja sve te informacije, a zahvaljujući ekonomiji obima, troškovi su samo delić onoga što biste vi platili da sve to sami radite. A isto važi i za prodavca koji bi morao da pronađe kupca.

 

Vrste investicionih brokera

Postoje tri glavne kategorije investicionih brokera dostupne malim (retail) investitorima:

  • Brokeri sa kompletnom uslugom – poznati i kao tradicionalni brokeri, nude sve vrste usluga potrebne za investiranje (upravljanje novcem, poresko savetovanje, investiciono savetovanje i planiranje). Obično naplaćuju godišnju naknadu od 1–3% vrednosti Vaših sredstava.
  • Diskontni brokeri – uglavnom su to platforme putem kojih možete trenutno kupovati i prodavati hartije od vrednosti. Zbog visokog nivoa praktičnosti, ovo su najrasprostranjeniji oblici brokera, sa vrlo niskim ili nikakvim naknadama (posebno za račune sa manjim iznosima trgovine, npr. ispod 100.000 evra).
  • Robo-savetnici – slični diskontnim brokerima, ali se kod njih čitava strategija automatizuje, a trgovine se izvršavaju na osnovu određenog algoritma.

Uglavnom su diskontni brokeri najpristupačniji i najpreporučljiviji za većinu investitora. Zahvaljujući velikim obimima trgovine i velikom broju korisnika, omogućavaju izuzetno niske troškove transakcija, što na duži rok može značiti uštedu od hiljada evra, u zavisnosti od vrednosti Vašeg portfolija.

Kriterijumi za izbor investicionog brokera

Sada kada znamo šta je investicioni broker, čemu služi i koje vrste postoje, hajde da vidimo na šta treba obratiti pažnju prilikom izbora brokera kome ćete poveriti svoj teško zarađeni novac.

Regulisani i ovlašćeni

Svet investicija danas je veoma složen. Kako bi se zaštitili početni investitori od gubitaka zbog prevara, širom sveta postoje strogi regulatorni okviri.

Započnite proces investiranja tako što ćete proveriti listu ovlašćenih investicionih brokera na sajtu Komisije za hartije od vrednosti, Agencije za nadzor finansijskog tržišta ili sličnog tela u Vašoj zemlji.

Na taj način ne samo da osiguravate sigurnost svojih ulaganja, već i da u slučaju saradnje sa neovlašćenim brokerom ne izgubite svoja sredstva.

Bez skrivenih naknada i troškova

Iako može biti naporno, trebalo bi da proverite koje sve naknade brokeri naplaćuju za svoje usluge. Ali, što je još važnije – uverite se da nema skrivenih troškova.

Čak i godišnja naknada od 1% može značiti hiljade evra tokom nekoliko decenija. A ako niste dugoročni investitor, obratite pažnju na troškove transakcija, jer ako često trgujete (dnevno ili nedeljno), ti troškovi mogu značajno umanjiti Vaš profit.

Visok nivo diverzifikacije

Izreka “što više, to bolje” itekako važi za investiranje. Što više različitih sredstava možete kupiti preko brokera, to bolje.

To Vam omogućava da diverzifikujete svoj portfolio, ali i ukazuje na to da broker posluje na više tržišta širom sveta – što može biti znak stabilnosti i pouzdanosti.

Takođe proverite broj dostupnih klasa imovine (akcije, obveznice, alternativna ulaganja poput roba ili čak fondova koji ulažu u nekretnine – REIT-ovi). Mogućnost ulaganja u više klasa imovine dodatno pomaže u smanjenju rizika koji su povezani sa ulaganjem u samo jednu vrstu aktive.

Trgovačka platforma

Pre nego što prebacite bilo kakva sredstva na svoj nalog, isprobajte demo nalog trgovačke platforme. Iskoristite ovu funkciju kako biste se upoznali sa interfejsom platforme.

Mnogo je pametnije da “izgubite” virtuelni novac nego da izgubite stvarna sredstva zato što ste pritisnuli pogrešno dugme.

Ako Vam je suviše teško da shvatite kako platforma funkcioniše, nemojte rizikovati svoj novac. Bolje je da izaberete jednostavnije opcije koje postoje na tržištu.

Korisnička podrška

Nakon što otvorite nalog, proverite odaziv korisničke podrške na platformi. Pre nego što izvršite prvu uplatu, pozovite ih i postavite im sva moguća pitanja koja imate.

Primeri pitanja koja možete postaviti:

  • Koliki je ukupni godišnji procenat naknada koje naplaćujete?
  • Šta se dešava sa mojom imovinom ako kompanija postane finansijski nestabilna?
  • Koji je maksimalan iznos koji mogu da investiram mesečno/godišnje?
  • Da li nudite redovna tržišna istraživanja i analize?
  • Da li sam obavezan da prijavim zaradu nacionalnim poreskim vlastima ili to možete učiniti u moje ime?

Na osnovu transparentnosti i spremnosti korisničke službe da odgovori na Vaša pitanja, sigurno ćete steći osećaj da li je pametno investirati putem te platforme.

Zaključak

Investicioni broker je posrednik između prodavaca i kupaca hartija od vrednosti. Njegova uloga je da poveže potražnju sa ponudom za određenu naknadu.

Najčešći oblik brokera je diskontni broker, koji nudi onlajn platformu na kojoj se trgovine izvršavaju na osnovu vaših naloga kao korisnika.

Veoma je važno da proverite nivo transparentnosti kada birate investicionog brokera. Nedostatak transparentnosti može biti znak potencijalne prevare – a samim tim i rizika da izgubite novac.

Možda biste voleli da pročitate i