Istorija
Zlatna poluga švajcarske proizvodnje kompanije PAMP
Reputacija Švajcarske u proizvodnji visokokvalitetnih luksuznih proizvoda ne svodi se samo na industriju satova, već se podjednako odnosi i na investiciono zlato. Švajcarska je za zlato ono što je Francuska za vino: izjava potkrepljena čvrstim činjenicama koje pokazuju da se većina svetskog zlata rafiniše u ovoj prosperitetnoj alpskoj zemlji. Podaci iz dokumenta „London Good Delivery List” pokazuju da šest rafinerija drži 90% tržišta zlata, a četiri od njih, uključujući i PAMP, imaju sedište u Švajcarskoj. U proseku, Švajcarska prerađuje između 65-75% godišnje ponude zlata u svetu, što je čini državom broj jedan na svetu kada je u pitanju prerada zlata i proizvodnja zlatnih poluga. Razlog zašto Švajcarska zauzima ovu poziciju je visok nivo bezbednosti zemlje, efikasna logistika, jak finansijski sistem iza kojeg stoje neke od vodećih svetskih internacionalnih banaka i, što je najvažnije, strogi zakoni koji postavljaju visoke standarde u pogledu kvaliteta i čistoće gotovih poluga. Na primer, svaka zlatna poluga PAMP sadrži pečat procenjivača, koji je na zadnjoj strani označen kao „ESSAIEUR FONDEUR”, što garantuje čistoću poluge. Da bi mogla da označi svoje poluge, PAMP mora se pridržavati strogih švajcarskih saveznih zakona (Zakon o kontroli plemenitih metala) i zadužiti ovlašćenog procenjivača koji ima neophodnu saveznu licencu procenjivača. Ovlašćeni procenjivači moraju da vode odgovarajuću evidenciju o određivanju finoće koju obavljaju i u svakom trenutku dokumentacija mora biti na raspolaganju vlastima za inspekciju. Drugim rečima, čistoća svake PAMP zlatne poluge akreditovana je od strane državnih i industrijskih tela, njen kvalitet je u skladu sa najvišim industrijskim standardima i usavršavan je od strane najboljih švajcarskih inženjera, što rezultira proizvodom koji je u potupnosti izrađen od zlata i prevazilazi sve standarde izvrsnosti. Na kraju krajeva, pa proizvedeno je u Švajcarskoj.
Kovane pločice rezultat su proizvodnog procesa koji se primenjuje za njihovu izradu. Proces počinje zagrevanjem zlatnog materijala u posebnim pećima dok se ne pretvori u rastopljenu masu. Tokom procesa zagrevanja sve neželjene nečistoće u rastopljenoj masi se uklanjaju dok ne ostane samo rastopljeno zlato visoke čistoće, koja se najčešće kreće oko 99,99%. Rastopljeno zlato se zatim sipa u kalupe, obično u obliku velikih ploča, gde se hladi i steže. Čvrsto zlato se zatim ubacuje u mlin koji valja zlato u ploče ujednačene dimenzije. Nakon toga se čvrsto zlato ubacuje u presu koja seče i izbacuje neobrađene pločice iz zlatnih ploča. Sledeći korak uključuje vaganje svake još neobrađene zlatne pločice kako bi se obezbedila tačna gramaža: pločice koje prođu ovaj test se zatim poliraju kako bi dobile sjajnu površinu. Poslednja faza uključuje proces kovanja, gde se zlatna neobrađena pločica ubacuje u presu za kovanje koja pritiska šablon velikom snagom kako bi se preneo dizajn sa šablona na neobrađenu zlatnu pločicu. Rezultat procesa su kovane pločice. Tako dobijena zlatna pločica se zatim pregleda pre hermetičkog zatvaranja u providno zaštitno pakovanje, koje je ujedno i zaštita od neovlašćenog korišćenja.
Kompanija PAMP osnovana je 1977. godine u Švajcarskoj i od tada se pokazala kao najznačajniji svetski proizvođač poluga težine od 1 do 100 grama. Glavni objekat kompanije PAMP nalazi se u slikovitom mestu Castel San Pietro u Švajcarskoj, gde kompanija upravlja naprednom rafinerijom i fabrikom za proizvodnju u kojoj se primenjuju najveća dostignuća švajcarskih inženjera i najnovije tehnologije u procesima prerade i proizvodnje čuvenih poluga. Hvaljena kao lider na tržištu u inovacijama i proizvodnji poluga od plemenitih metala na malo, ova kompanija je prvi proizvođač plemenitih metala koji je započeo da ukrašava poleđinu svojih zlatnih poluga različitim estetskim motivima. Jedan od njih, prelepi motiv dame Fortune, rimske boginje sreće, postao je svetski hit i danas predstavlja zaštitni znak izvrsnosti kompanije PAMP kao proizvođača. Stoga nije ni čudo što akronim brenda PAMP (Produits Artistiques Métaux Précieux) označava umetničke proizvode od plemenitih metala. Poluge visoke čistoće i kvaliteta kompanije PAMP su akreditovane od strane Švajcarske narodne banke i organizacije LBMA (London Bullion Market Association), što ih čini čestim izborom vodećih finansijskih institucija, centralnih banaka, investitora i kolekcionara širom sveta.
PAMP je član organizacije London Bullion Market Association
Organizacija London Bullion Market Association (LBMA) osnovana je kao nezavisno nadzorno telo od strane Britanske centralne banke 1987. godine. Koreni organizacije LBMA se mogu pronaći nekoliko vekova unazad u 1700-im, kada je London počeo da se pojavljuje kao vodeće svetsko trgovačko središte za plemenite metale. Poznato je kao Londonsko tržište zlata i samoregulisano je od strane najvećih londonskih trgovaca i proizvođača plemenitih metala koji su nakon nadgledanja tržišta akreditovali prerađivače plemenitih metala na listi „London Good Delivery List“. Ulazak na londonsko tržište plemenitih metala je dozvoljen samo onim rafinerijama koje ispune kriterijume kvaliteta i čistoće iz dokumenta „LGD“. Danas preko 135 kompanija, uključujući i neke od najvećih prerađivača plemenitih metala, pružaoce usluga skladištenja, proizvođače i trgovce plemenitim metalima, čini deo organizacije London Bullion Market Association. Svi oni predstavljaju deo organizacije LBMA, najpoštovanijeg i najpouzdanijeg tela širom sveta, koje nadgleda proces proizvodnje i prerade zlatnih i srebrnih poluga. Primarna uloga organizacije LBMA je ta da upravlja listom „Good Delivery List”, koja je danas međunarodni standard za kvalitet i ispitivanje zlatnih i srebrnih poluga. PAMP je član organizacije LBMA od 1987. godine.